44th Annual Saturn Award Nominations

“Black Panther” Challenges “Star Wars: The Last Jedi,” “Shape of Water,” “Blade Runner 2049” and “Wonder Woman” for the 44th Annual Saturn Awards Film Nominations; AMC’s “The Walking Dead” is joined by CBS All Access’s “Star Trek: Discovery” leading in TV Nominations

44th Annual Saturn Awards by Good Nerd Bad Nerd

The 44th Annual Saturn Awards has caught Wakanda and The Force fever as “Black Panther” and “Star Wars: The Last Jedi” lead the pack with 14 and 13 nominations, respectively, followed by Guillermo del Toro’s fantasy masterpiece “Shape of Water” and “Blade Runner 2049” with 9 apiece, while “The Walking Dead,” “Star Trek: Discovery,” “Game of Thrones,” “American Horror Story: Cult” and “Twin Peaks: The Return” topped TV nominations in an out of this world year for Science Fiction, Fantasy and Horror.

LOS ANGELES – March 15, 2018 – Marvel’s “Black Panther” not only took the world by storm, but earned an impressive 14 nominations, including Best Comic-to-Film, Best Actor (Chadwick Boseman), Best Actress (Lupita Nyong’o), Best Supporting Actor (Michael B. Jordan), Best Younger Actor (Letitia Wright), plus Best Director (Ryan Coogler), Best Screenplay (Ryan Coogler, Joe Robert Cole), Best Music, Best Costumes, Best Makeup and Best Supporting Actress (Danai Gurira, who’s also nominated for Best Supporting TV Actress for “The Walking Dead”), while “Star Wars: The Last Jedi” made a Force-ful presence with nominations for Best Science Fiction Film, Best Actor (Mark Hamill), Best Actress (Daisy Ridley), Best Supporting Actress(es) (Kelly Marie Tran and Carrie Fisher, in her final role) as the Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films today announced nominations for the 44th Annual Saturn Awards, which will be presented in June.

Other major contenders with 9 nominations each, were Guillermo Del Toro’s “Shape of Water,” nominated for Best Fantasy Film, Best Director, Best Screenplay, Best Actress (Sally Hawkins), alongside Denis Villeneuve’s “Blade Runner 2049,” being recognized with Best Science Fiction Film, Best Director, Best Screenplay (Hampton Fancher, Michael Green) and Best Actor (Ryan Gosling), Best Supporting Actress (Ana De Armas) and Best Supporting Actor for original Blade Runner, Harrison Ford.

DC Films and Patty Jenkins’ “Wonder Woman” and Fox’s “Logan” will battle it out with 6 nominations apiece.  “Wonder Woman” lassoed Best Comic-to-Film, Director (Patty Jenkins), Screenplay, Supporting Actor (Chris Pine) and Actress (Gal Godot), while “Logan” clawed noms for Comic-to-Film, Screenplay, Younger Actor (Dafne Keen), Supporting Actor (Patrick Stewart) and Actor (Hugh Jackman).  Jordan Peele’s “Get Out” scared up 5 top noms, including Best Horror Film, Best Director, Best Screenplay, Best Actor (Daniel Kaluuya), and Sony’s “Spider-Man: Homecoming,” was nominated for Best Comic-to-Film, Best Supporting Actor(Michael Keaton), Best Younger Actor(s) (Tom Holland and Zendaya), and genre favorites Andy Serkis and Michael Rooker were nominated for Best Actor for “War for the Planet of the Apes” (4 noms) and Best Supporting Actor for “Guardians of the Galaxy Vol. 2,” respectively.

In TV categories, AMC’s venerable show “The Walking Dead” walked off with 7 nominations (while its sister show Fear the Walking Dead scared up 3), followed closely by CBS All Access’s “Star Trek: Discovery,” 5 noms, including Best New Media TV Series, Best TV Actress (Sonequa Martin-Green), Best TV Actor (Jason Isaacs), Best Supporting TV Actor (Doug Jones), and Best TV Guest Star (Michelle Yeoh).   With 4 noms each are HBO’S “Game of Thrones,” FX’s “American Horror Story: Cult,” CW’s “Riverdale” and David Lynch’s “Twin Peaks: the Return.”

Not to be outdone, “Outlander,” “The Orville,” “Better Call Saul,” “Supergirl,” “The Flash,” “Fear the Walking Dead” and Dean Devlin’s “The Librarians” scored 3 major noms each, while Marvel TV was nominated for no less than 6 different shows across various networks and new media (in addition to Marvel Films’s 20 nominations for “Black Panther,” “Thor: Ragnorak” & “Guardians of the Galaxy Vol. 2”)!

The Academy was founded in 1972 by noted film historian Dr. Donald A. Reed to honor and recognize films often overlooked by mainstream awards.  Over the years, the Academy has expanded its reach to include recognizing excellence in television, home entertainment and now new media/streaming shows, as well as other genres, including adventure, thriller and action.  The eligibility period is from February 2017 to February 2018.

The 44th Annual Saturn Awards will be presented in June in Burbank, California.  For more information on our Academy and becoming a voting member for the 44th Annual Saturn Awards, please visit our website at www.SaturnAwards.org.


The 44th Annual Saturn Awards Nominations

FILM:

Best Comic-to-Motion Picture Release:

Black Panther (Marvel / Walt Disney Studios)
Guardians of the Galaxy Vol. 2 (Marvel / Walt Disney Studios)
Logan (20th Century Fox)
Spider-Man: Homecoming (Sony / Marvel)
Thor: Ragnarok (Marvel / Walt Disney Studios)
Wonder Woman (Warner Bros.)

Best Science Fiction Release:

Alien: Covenant (20th Century Fox)
Blade Runner 2049 (Warner Bros.)
Life (Columbia Pictures / Sony)
Star Wars: The Last Jedi (Lucasfilm Ltd. / Walt Disney Studios)
Valerian and the City of a Thousand Planets (STX Films / EuropaCorp)
War for the Planet of the Apes (20th Century Fox)

Best Fantasy Film Release:

Beauty and the Beast (Walt Disney Studios)
Downsizing (Paramount)
Jumanji: Welcome to the Jungle (Sony Pictures)
Kong: Skull Island (Warner Bros.)
Paddington 2 (Warner Bros.)
The Shape of Water (Fox Searchlight)

Best Horror Film Release:

47 Meters Down (Entertainment Studios)
Annabelle: Creation (Warner Bros.)
Better Watch Out (Well Go USA)
Get Out (Universal)
It (Warner Bros.)
Mother! (Paramount)

Best Action / Adventure Film Release:

Baby Driver (TriStar / Sony Pictures)
Dunkirk (Warner Bros.)
The Fate of the Furious (Universal)
The Greatest Showman (20th Century Fox)
Hostiles (Entertainment Studios)
Kingsman: The Golden Circle (20th Century Fox)

Best Thriller Film Release:

Brawl in Cell Block 99 (RLJE Films)
Murder on the Orient Express (20th Century Fox)
The Post (20th Century Fox)
Suburbicon (Paramount)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Fox Searchlight)
Wind River (TWC)

Best Actor in a Film:

Chadwick Boseman “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Ryan Gosling “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
Mark Hamill “Star Wars: The Last Jedi (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Hugh Jackman “Logan” (20th Century Fox)
Daniel Kaluuya “Get Out” (Universal)
Andy Serkis “War for the Planet of the Apes” (20th Century Fox)
Vince Vaughn “Brawl in Cell Block 99” (RLJE)
Best Actress in a Film:

Gal Gadot “Wonder Woman” (Warner Bros.)
Sally Hawkins “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Frances McDormand “Three Billboards Outside
Ebbing, Missouri” (Fox Searchlight)
Lupita Nyong’o “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Rosamund Pike “Hostiles” (Entertainment Studios)
Daisy Ridley “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Emma Watson “Beauty and the Beast” (Walt Disney Studios)

Best Supporting Actor in a Film:

Harrison Ford “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
Michael B. Jordan “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Michael Keaton “Spider-Man: Homecoming” (Sony / Marvel)
Chris Pine “Wonder Woman” (Warner Bros.)
Michael Rooker “Guardians of the Galaxy Vol. 2” (Marvel / Walt Disney Studios)
Bill Skarsgard “It” (Warner Bros.)
Patrick Stewart “Logan” (20th Century Fox)

Best Supporting Actress in a Film:

Ana De Armas “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
Carrie Fisher “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Danai Gurira “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Lois Smith “Marjorie Prime” (FilmRise)
Octavia Spencer “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Tessa Thompson “Thor: Ragnarok” (Marvel / Walt Disney Studios)
Kelly Marie Tran “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)

Best Performance by a Younger Actor in a Film:

Tom Holland “Spider-Man: Homecoming” (Sony / Marvel)
Dafne Keen “Logan” (20th Century Fox)
Sophia Lillis “It” (Warner Bros.)
Millicent Simmons “Wonderstruck” (Amazon / Roadside Attractions)
Jacob Tremblay “Wonder” (Lionsgate)
Letitia Wright “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Zendaya “Spider-Man: Homecoming” (Sony / Marvel)

Best Film Director:

Ryan Coogler “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Guillermo del Toro “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Patty Jenkins “Wonder Woman” (Warner Bros.)
Rian Johnson “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Jordan Peele “Get Out” (Universal)
Matt Reeves “War for the Planet of the Apes” (20th Century Fox)
Denis Villeneuve “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)

Best Film Screenplay:

Ryan Coogler,
Joe Robert Cole “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Hampton Fancher,
Michael Green “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
Jordan Peele “Get Out” (Universal)
Scott Frank,
James Mangold,
Michael Green “Logan” (20th Century Fox)
Guillermo del Toro,
Vanessa Taylor “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Rian Johnson “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Allan Heinberg “Wonder Woman” (Warner Bros.)

Best Film Production Design:

Sarah Greenwood “Beauty and the Beast” (Walt Disney Studios)
Hannah Beachler “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Dennis Gassner “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
Paul Denham Austerberry “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Rick Heinrichs “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Hugues Tissandier “Valerian and the City of
A Thousand Planets” (STX Films / EuroCorp)

Best Film Editing:

Michael P. Shawver,
Claudia Castello “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Paul Rubell,
Christian Wagner “The Fate of the Furious” (Universal)
Gregory Plotkin “Get Out” (Universal)
Michael McCusker,
Dirk Westervelt “Logan” (20th Century Fox)
Sidney Wolinsky “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Bob Ducsay “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)

Best Film Music:

Ludwig Goransson “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Michael Giacchino “Coco” (Walt Disney Studios)
John Debney,
Joseph Trapanese “The Greatest Showman” (20th Century Fox)
Alexandre Desplat “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
John Williams “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Carter Burwell “Wonderstruck” (Amazon / Roadside Attractions)

Best Film Costume Designer:

Jacqueline Durran “Beauty and the Beast” (Walt Disney Studios)
Ruth E. Carter “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Ellen Mirojnick “The Greatest Showman” (20th Century Fox)
Michael Kaplan “Star Wars: The Last Jedi” (Warner Bros.)
Olivier Beriot “Valerian and the City of
A Thousand Planets” (STX Films / EuroCorp)
Lindy Hemming “Wonder Woman” (Warner Bros.)

Best Film Make-Up:

Joel Harlow,
Ken Diaz “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
Donald Mowat “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
John Blake,
Brian Sipe “Guardians of the Galaxy Vol. 2” (Marvel / Walt Disney Studios)
Alec Gillis,
Sean Sansom,
Tom Woodruff, Jr.,
Shane Zander “It” (Warner Bros.)
Mike Hill,
Shane Mahan “The Shape of Water” (Fox Searchlight)
Peter Swords King,
Neal Scanlan “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Arjen Tuiten “Wonder” (Lionsgate)

Best Film Special / Visual Effects:

Geoffrey Baumann,
Craig Hammack,
Dan Sudick “Black Panther” (Marvel / Walt Disney Studios)
John Nelson,
Paul Lambert,
Richard R. Hoover,
Gerd Nefzer “Blade Runner 2049” (Warner Bros.)
Christopher Townsend,
Guy Williams,
Jonathan Fawkner,
Dan Sudick “Guardians of the Galaxy Vol. 2” (Marvel / Walt Disney Studios)
Stephen Rosenbaum,
Jeff White,
Scott Benza,
Mike Meinardus “Kong: Skull Island” (Warner Bros.)
Ben Morris,
Mike Mulholland,
Chris Corbould,
Neal Scanlan “Star Wars: The Last Jedi” (Lucasfilm Ltd./Walt Disney Studios)
Joe Letteri,
Dan Lemmon,
Daniel Barrett,
Joel Whist “War for the Planet of the Apes” (20th Century Fox)

Best Independent Film Release:

I, Tonya (Neon)
LBJ (Electric Entertainment)
Lucky (Magnolia)
Professor Marston and the Wonder Women (Annapurna Pictures)
Super Dark Times (The Orchard)
Wonder (Lionsgate)
Wonderstruck (Amazon / Roadside Attractions)

Best International Film Release:

Baahubali 2: The Conclusion (Arka Media Works)
Brimstone (Momentum Pictures)
The Lodgers (Epic Pictures Group)
The Man Who Invented Christmas (Bleecker Street)
The Square (Magnolia)
Wolf Warrior 2 (Well Go USA)

Best Animated Film Release:

Cars 3 (Walt Disney Studios/Pixar)
Coco (Walt Disney Studios)
Despicable Me 3 (Universal)
The Boss Baby (20th Century Fox)
Your Name (Funimation)

TELEVISION

Best Superhero Television Series:

Arrow (The CW)
Black Lightning (The CW)
The Flash (The CW)
DC’s Legends of Tomorrow (The CW)
Gotham (Fox)
Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. (ABC)
Supergirl (The CW)

Best Science Fiction Television Series:

The 100 (The CW)
Colony (USA)
Doctor Who (BBC America)
The Expanse (SyFy)
The Orville (Fox Television)
Salvation (CBS)
The X-Files (Fox Television)

Best Fantasy Television Series:

American Gods (Starz)
Game of Thrones (HBO)
The Good Place (NBC)
Knightfall (History Channel)
The Librarians (TNT)
The Magicians (SyFy)
Outlander (Starz)

Best Horror Television Series:

American Horror Story: Cult (FX)
Ash vs. Evil Dead (Starz)
Fear the Walking Dead (AMC)
Preacher (AMC)
The Strain (FX)
Teen Wolf (MTV)
The Walking Dead (AMC)

Best Action/Thriller Television Series:

The Alienist (TNT)
Animal Kingdom (TNT)
Better Call Saul (AMC)
Fargo (FX)
Into the Badlands (AMC)
Mr. Mercedes (Audience Network)
Riverdale (The CW)

Best Presentation on Television:

Channel Zero (SyFy)
Descendants 2 (Disney Channel)
Doctor Who: Twice Upon a Time (BBC America)
Mystery Science Theatre 3000: The Return (Netflix)
Okja (Netflix)
The Sinner (USA)
Twin Peaks: The Return (Showtime)

Best Actor on a Television Series:

Jon Bernthal Marvel’s The Punisher (Netflix)
Bruce Campbell Ash vs. Evil Dead (Starz)
Sam Heughan Outlander (Starz)
Jason Isaacs Star Trek: Discovery (CBS All Access)
Andrew Lincoln The Walking Dead (AMC)
Seth MacFarlane The Orville (Fox Television)
Kyle MacLachlan Twin Peaks: The Return (Showtime)
Ricky Whittle American Gods (Starz)

Best Actress on a Television Series:

Gillian Anderson The X-Files (Fox Television)
Caitriona Balfe Outlander (Starz)
Melissa Benoist Supergirl (The CW)
Lena Headey Game of Thrones (HBO)
Sonequa Martin-Green Star Trek: Discovery (CBS All Access)
Adrianne Palicki The Orville (Fox Television)
Sarah Paulson American Horror Story: Cult (FX)
Mary Elizabeth Winstead Fargo (FX)

Best Supporting Actor on a Television Series:

Nikolaj Coster-Waldau Game of Thrones (HBO)
Miguel Ferrer Twin Peaks: The Return (Showtime)
Kit Harington Game of Thrones (HBO)
Doug Jones Star Trek: Discovery (CBS All Access)
Christian Kane The Librarians (TNT)
Michael McKean Better Call Saul (AMC)
Khary Payton The Walking Dead (AMC)
Evan Peters American Horror Story: Cult (FX)

Best Supporting Actress on a Television Series:

Odette Annable Supergirl (The CW)
Dakota Fanning The Alienist (TNT)
Danai Gurira The Walking Dead (AMC)
Melissa McBride The Walking Dead (AMC)
Candice Patton The Flash (The CW)
Adina Porter American Horror Story: Cult (The CW)
Krysten Ritter Marvel’s The Defenders (Netflix)
Rhea Seehorn Better Call Saul (AMC)

Best Performance by a Younger Actor on a Television Series:

KJ Apa Riverdale (The CW)
Milly Bobby Brown Stranger Things (Netflix)
Max Charles The Strain (FX)
Alycia Debnam-Carey Fear the Walking Dead (AMC)
David Mazouz Gotham (Fox)
Lili Reinhart Riverdale (The CW)
Chandler Riggs The Walking Dead (AMC)
Cole Sprouse Riverdale (The CW)

Best Guest-Starring Performance on Television:

Bryan Cranston Philip K. Dick’s Electric Dreams (Amazon / Sony Television)
Michael Greyeyes Fear the Walking Dead (AMC)
David Lynch Twin Peaks: The Return (Showtime)
Jeffrey Dean Morgan The Walking Dead (AMC)
Rachel Nichols The Librarians (TNT)
Jesse Plemons Black Mirror (Netflix)
Hartley Sawyer The Flash (The CW)
Michelle Yeoh Star Trek: Discovery (CBS All Access)

Best Animated Series on Television:

Archer (FXX)
Bojack Horseman (Netflix)
Cloudy with a Chance of Meatballs (Cartoon Network / Sony Television)
Family Guy (Fox)
Rick and Morty (Adult Swim)
The Simpsons (Fox)
Star Wars Rebels (Disney XD)

Best New Media Television Series:

Altered Carbon (Netflix)
Black Mirror (Netflix)
The Handmaid’s Tale (Hulu)
Mindhunter (Netflix)
Philip K. Dick’s Electric Dreams (Amazon / Sony Television)
Star Trek: Discovery (CBS All Access)
Stranger Things (Netflix)

Best New Media Superhero Series:

Future Man (Hulu)
Marvel’s The Defenders (Netflix)
Marvel’s Iron Fist (Netflix)
Marvel’s Runaways (Hulu)
Marvel’s The Punisher (Netflix)
The Tick (Amazon)

Home Entertainment:

Best DVD/BD Release:

2:22 (Magnolia)
Colossal (Universal)
Cult of Chucky (Universal)
Dave Made a Maze (Gravitas Ventures)
The Devil’s Whisper (Sony Pictures Home Entertainment)
The Man from Earth: Holocene (MVD Visual)

Best DVD/BD Classic Film Release:

Caltiki The Immortal Monster (Arrow)
Deluge (Kino Lorber)
Lifeboat (Kino Lorber)
The Mephisto Waltz (Kino Lorber)
The Old Dark House (Sony Pictures Home Entertainment)
Tobor the Great (Kino Classics)

Best DVD/BD Special Edition Release:

Lost Horizon (80th Anniversary) (Sony Pictures Home Entertainment)
The Lost World Deluxe Edition (Flicker Alley)
Night of the Living Dead (Criterion Collection)
Re-Animator Special Edition (Arrow)
Speed Racer Collector’s Edition (Funimation)
Suspiria 40th Anniversary Edition (Synapse)

Best DVD/BD Collection Release:

OSS 117 Five Film Collection (Kino Classics)
Abbott and Costello Rarities (Thunderbean)
The Adventures of Captain Marvel (Kino Classics)
Christopher Nolan 4K Collection (Warner)
Dracula Complete Legacy Collection (Universal)
Fritz Lang: The Silent Films (Kino Lorber)
The Mummy Complete Legacy Collection (Universal)

Best DVD/BD Television Series Release:

American Gods (Season 1) (Lionsgate)
Grimm: The Complete Collection (Universal)
The Rockford Files: The Complete Series (Mill Creek)
Twin Peaks: A Limited Event Series (Paramount)
The Vampire Diaries (The Complete Series) (Warner)
Westworld: Season One: The Maze (Warner)

LIVE STAGE PRODUCTION

Best Local Live Theatre Production:

Finding Neverland (Segerstrom Center for the Arts)
Miracle on 34th Street (Pasadena Playhouse)
Oklahoma! (3D Theatricals)
Something Rotten (Segerstrom Center for the Arts)
Spamalot (3D Theatricals)
Zoot Suit (Mark Taper Forum)

END OF NOMINATIONS

Nomination Breakdown:

Film:

47 Meters Down (1) (Entertainment Studios)

-Best Horror Film Release

Alien: Covenant (1) (20th Century Fox)

-Best Science Fiction Film Release

Annabelle: Creation (1) (Warner Bros.)

-Best Horror Film Release

Baahubali 2: The Conclusion (1) (Arka Media Works)

-Best International Film Release
Baby Driver (1) (TriStar / Sony Pictures)

-Best Action / Adventure Film Release

Beauty and the Beast (4) (Walt Disney Studios)

-Best Fantasy Film Release
-Best Actress in a Film: Emma Watson
-Best Film Production Design: Sarah Greenwood
-Best Film Costume Designer: Jacqueline Durran

Better Watch Out (1) (Well Go USA)

-Best Horror Film Release

Black Panther (14) (Marvel / Walt Disney Studios)

-Best Comic-to-Motion Picture Release
-Best Actor in a Film: Chadwick Boseman
-Best Actress in a Film: Lupita Nyong’o
-Best Supporting Actor in a Film: Michael B. Jordan
-Best Supporting Actress in a Film: Danai Gurira
-Best Performance by a Younger Actor in a Film: Letitia Wright
-Best Film Director: Ryan Coogler
-Best Film Screenplay: Ryan Coogler, Joe Robert Cole
-Best Film Production Design: Hannah Beachler
-Best Film Editing: Michael P. Shawver, Claudio Castello
-Best Film Music: Ludwig Goransson
-Best Film Costume Designer: Ruth E. Carter
-Best Film Make-Up: Joel Harlow, Ken Diaz
-Best Film Special / Visual Effects: Geoffrey Baumann, Craig Hammack, Dan Sudick

Blade Runner 2049 (09) (Warner Bros.)

-Best Science Fiction Film Release
-Best Actor in a Film: Ryan Gosling
-Best Supporting Actor in a Film: Harrison Ford
-Best Supporting Actress in a Film: Ana De Armas
-Best Film Director: Denis Villeneuve
-Best Film Screenplay: Hampton Fancher, Michael Green
-Best Film Production Design: Dennis Gassner
-Best Film Make-Up: Donald Mowat
-Best Film Special / Visual Effects: John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer

The Boss Baby (01) (20th Century Fox)

-Best Animated Film Release

Brawl in Cell Block 99 (02) (RLJE Films)

-Best Thriller Film Release
-Best Actor in a Film: Vince Vaughn

Brimstone (01) (Momentum)

-Best International Film Release

Cars 3 (01) (Walt Disney Studios)

-Best Animated Film Release

Coco (02) (Walt Disney Studios)

-Best Animated Film Release
-Best Film Music: Michael Giacchino

Despicable Me 3 (01) (Universal)

-Best Animated Film Release

Downsizing (01) (Paramount)

-Best Fantasy Film Release

Dunkirk (01) (Warner Bros.)

-Best Action / Adventure Film Release

The Fate of the Furious (02) (Universal)

-Best Action / Adventure Film Release
-Best Film Editing: Paul Rubell, Christian Wagner

Get Out (05) (Universal)

-Best Horror Film Release
-Best Actor in a Film: Daniel Kaluuya
-Best Film Director: Jordan Peele
-Best Film Screenplay: Jordan Peele
-Best Film Editing: Gregory Plotkin

The Greatest Showman (03) (20th Century Fox)

-Best Action / Adventure Film Release
-Best Film Music: John Debney, Joseph Trapanese
-Best Film Costume Designer: Ellen Mirojnick

Guardians of the Galaxy Vol. 2 (4) (Marvel / Walt Disney Studios)

-Best Comic-to-Motion Picture Release
-Best Supporting Actor in a Film: Michael Rooker
-Best Film Make-Up: John Blake, Brian Sipe
-Best Film Special / Visual Effects: Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner,
Dan Sudick

Hostiles (02) (Entertainment Studios)

-Best Action / Adventure Film Release
-Best Actress in a Film: Rosamund Pike

I, Tonya (01) (Neon)

-Best Independent Film Release

It (04) (Warner Bros.)

-Best Horror Film Release
-Best Supporting Actor in a Film: Bill Skarsgard
-Best Performance by a Younger Actor in a Film: Sophia Lillis
-Best Film Make-Up: Alec Gillis, Sean Sansom, Tom Woodruff, Jr., Shane Zander

Jumanji: Welcome to the Jungle (01) (Sony Studios)

-Best Fantasy Film Release

Kingsman: The Golden Circle (01) (20th Century Fox)

-Best Action / Adventure Film Release

Kong: Skull Island (02) (Warner Bros.)

-Best Fantasy Film Release
-Best Film Special / Visual Effects: Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza,
Mike Meinardus

LBJ (01) (Electric Entertainment)

-Best Independent Film Release

Life (01) (Columbia Pictures / Sony)

-Best Science Fiction Film Release

The Lodgers (01) (Epic Pictures Group)

-Best International Film Release

Logan (06) (20th Century Fox)

-Best Comic-to Motion Picture Release
-Best Actor in a Film: Hugh Jackman
-Best Supporting Actor in a Film: Patrick Stewart
-Best Performance by a Younger Actor in a Film: Dafne Keen
-Best Film Screenplay: Scott Frank, James Mangold, Michael Green
-Best Film Editing: Michael McCusker, Dirk Westervelt

Lucky (01) (Magnolia)

-Best Independent Film Release

The Man Who Invented Christmas (01) (Bleecker Street)

-Best International Film Release

Marjorie Prime (01) (FilmRise)

-Best Supporting Actress in a Film: Lois Smith

Mother! (01) (Paramount)

-Best Actress in a Film: Jennifer Lawrence

Murder on the Orient Express (01) (20th Century Fox)

-Best Action / Adventure Film Release

Paddington 2 (01) (Warner Bros.)

-Best Fantasy Film Release

The Post (01) (20th Century Fox)

-Best Thriller Film Release

Professor Marston and the Wonder Women (01) (Annapurna Pictures)

-Best Independent Film Release

The Shape of Water (09) (Fox Searchlight)

-Best Fantasy Film Release
-Best Actress in a Film: Sally Hawkins
-Best Supporting Actress in a Film: Octavia Spencer
-Best Film Director: Guillermo del Toro
-Best Film Screenplay: Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
-Best Film Production Design: Paul Denham Austerberry
-Best Film Editing: Sidney Wolinsky
-Best Film Music: Alexandre Desplat
-Best Film Make-Up: Mike Hill, Shane Mahan

Spider-Man: Homecoming (04) (Sony Pictures / Marvel)

-Best Comic-to-Motion Picture Release
-Best Supporting Actor in a Film: Michael Keaton
-Best Performance by a Younger Actor in a Film: Tom Holland
-Best Performance by a Younger Actor in a Film: Zendaya

The Square (01) (Magnolia)

-Best International Film Release

Star Wars: The Last Jedi (13) (Lucasfilm Ltd. / Walt Disney Studios)

-Best Science Fiction Film
-Best Actor in a Film: Mark Hamill
-Best Actress in a Film: Daisy Ridley
-Best Supporting Actress in a Film: Carrie Fisher
-Best Supporting Actress in a Film: Kelly Marie Tran
-Best Film Director: Rian Johnson
-Best Film Screenplay: Rian Johnson
-Best Film Production Design: Rick Heinrichs
-Best Film Editing: Bob Ducsay
-Best Film Music: John Williams
-Best Film Costume Designer: Michael Kaplan
-Best Film Make-Up: Peter Swords King, Neal Scanlan
-Best Film Special / Visual Effects: Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan

Suburbicon (01) (Paramount)

-Best Thriller Film Release

Super Dark Times (01) (The Orchard)

-Best Independent Film Release

Thor: Ragnarok (02) (Marvel / Walt Disney Studios)

-Best Comic-to-Motion Picture Release
-Best Supporting Actress in a Film: Tessa Thompson

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (02) (Fox Searchlight)

-Best Thriller Film Release
-Best Actress in a Film: Frances McDormand

Valerian and the City of a Thousand Planets (03) (STX Film / EuroCorp.)

-Best Science Fiction Film Release
-Best Film Production Design: Hugues Tissandier
-Best Film Costume Designer: Olivier Beriot

War for the Planet of the Apes (04) (20th Century Fox)

-Best Science Fiction Release
-Best Actor in a Film: Andy Serkis
-Best Film Director: Matt Reeves
-Best Film Special / Visual Effects: Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

Wind River (01) (TWC)

-Best Thriller Film Release

Wolf Warrior 2 (01) (Well Go USA)

-Best International Film Release

Wonder (03) (Lionsgate)

-Best Independent Film Release
-Best Performance by a Younger Actor in a Film: Jacob Tremblay
-Best Film Make-Up: Arjen Tuiten

Wonder Woman (06) (Warner Bros.)

-Best Comic-to-Motion Picture Release
-Best Actress in a Film: Gal Godot
-Best Supporting Actor: Chris Pine
-Best Film Director: Patty Jenkins
-Best Film Screenplay: Allen Heinberg
-Best Film Costume Designer: Lindy Hemming

Wonderstruck (03) (Amazon / Roadside Attractions)

-Best Independent Film Release
-Best Performance by a Younger Actor in a Film: Millicent Simmons
-Best Film Music: Carter Burwell

Your Name (01) (Funimation)

-Best Animated Film Release

Individual film total by nominations:

14 – Black Panther
13 – Star Wars: The Last Jedi
09 – Blade Runner 2049
09 – The Shape of Water
06 – Logan
06 – Wonder Woman
05 – Get Out
04 – Beauty and the Beast
04 – Guardians of the Galaxy Vol. 2
04 – It
04 – Spider-Man: Homecoming
04 – War for the Planet of the Apes
03 – The Greatest Showman
03 – Valerian the City of a Thousand Planets
03 – Wonder
03 – Wonderstruck
02 – Brawl in Cell Block 99
02 – Coco
02 – Fate of the Furious
02 – Hostiles
02 – Kong: Skull Island
02 – Thor: Ragnarok
02 – Three Billboards Outside Ebbings, Missouri

01 – 47 Meters Down
01 – Alien: Covenant
01 – Annabelle: Creation
01 – Baahubali 2: The Conclusion
01 – Baby Driver
01 – Better Watch Out
01 – The Boss Baby
01 – Brimstone
01 – Cars 3
01 – Despicable Me 3
01 – Downsizing
01 – Dunkirk
01 – I, Tonya
01 – Jumanji: Welcome to the Jungle
01 – Kingsman: The Golden Circle
01 – LBJ
01 – Life
01 – Lucky
01 – The Man Who Invented Christmas
01 – Marjorie Prime
01 – Mother!
01 – Murder on the Orient Express
01 – Paddington 2
01 – The Post
01 – Professor Marston and the Wonder Women
01 – The Square
01 – Suburbicon
01 – Super Dark Times
01 – Wind River
01 – Wolf Warrior 2
01 – Your Name

Breakdown by Studio:

24 – Warner Bros.
20 – Marvel / Walt Disney Studios
18 – 20th Century Fox
13 – Lucasfilm Ltd. / Walt Disney Studios
11 – Fox Searchlight
08 – Universal
07 – Sony Studios
07 – Walt Disney Studios
03 – Amazon / Roadside Attractions
03 – Entertainment Studios
03 – Lionsgate
03 – Paramount
03 – STX Films / EuroCorp.
02 – Magnolia Films
02 – RLJE Films
02 – Well Go USA
01 – Annapurna Pictures
01 – Arka Media Works
01 – Bleecker Street
01 – Electric Entertainment
01 – Epic Pictures
01 – FilmRise
01 – Funimation
01 – Momentum
01 – Neon
01 – The Orchard
01 – TWC

TELEVISION NOMINATIONS:

BREAKDOWN:

07 – The Walking Dead
05 – Star Trek: Discovery
04 – American Horror Story: Cult
04 – Game of Thrones
04 – Riverdale
04 – Twin Peaks: The Return
03 – Better Call Saul
03 – Fear the Walking Dead
03 – The Flash
03 – The Librarians
03 – The Orville
03 – Outlander
03 – Supergirl
02 – The Alienist
02 – American Gods
02 – Ash vs. Evil Dead
02 – Black Mirror
02 – Fargo
02 – Gotham
02 – Marvel’s The Punisher
02 – Philip K. Dick’s Electric Dreams
02 – The Strain
02 – Stranger Things
02 – The X-Files

01 – The 100
01 – Altered Carbon
01 – Animal Kingdom
01 – Archer
01 – Arrow
01 – Black Lightning
01 – Bojack Horseman
01 – Channel Zero
01 – Cloudy with a Chance of Meatballs
01 – Colony
01 – DC’s Legends of Tomorrow
01 – Doctor Who
01 – Doctor Who: Twice Upon a Time
01 –The Expanse
01 – Family Guy
01 – Future Man
01 – The Good Place
01 – The Handmaid’s Tale
01 – Into the Badlands
01 – Knightfall
01 – The Magicians
01 – Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.
01 – Marvel’s Iron Fist
01 – Marvel’s Runaways
01 – Marvel’s The Defenders
01 – Mindhunter
01 – Mr. Mercedes
01 – Mystery Science Theatre 3000: The Return
01 – Okja
01 – Preacher
01 – Rick and Morty
01 – Salvation
01 – The Simpsons
01 – The Sinner
01 – Star Wars Rebels
01 – Teen Wolf
01 – The Tick

Breakdown by Studio:

15 – AMC
15 – The CW
14 – Netflix
09 – Fox Television
07 – FX
07 – Starz
06 – TNT
05 – CBS All Access
04 – HBO
04 – Showtime
03 – Amazon
03 – Hulu
03 – SyFy
02 – BBC America
02 – USA
01 – ABC
01 – Adult Swim
01 – Audience Network
01 – Cartoon Network
01 – CBS
01 – Disney Channel
01 – Disney XD
01 – FXX
01 – History Channel
01 – MTV
01 – NBC

Home Entertainment Studio Totals:

07 – Kino
05 – Universal
03 – Sony Pictures Home Entertainment
03 – Warner
02 – Arrow
01 – Criterion
01 – Flicker Alley
01 – Funimation
01 – Gravitas Ventures
01 – Lionsgate
01 – Magnolia
01 – Mill Creek
01 – MVD Visual
01 – Paramount
01 – Synapse
01 – Thunderbean

Leave a Reply